Spis treści 13 sekcji
Platforma e-commerce B2B pozwala firmie sprzedawać hurtowo online, automatyzować zamówienia i udostępniać klientom biznesowym samoobsługę.1 W rankingu porównujemy 7 rozwiązań: ich cenniki indywidualne, limity kupieckie i integracje z ERP. Chodzi o wybór platformy odpowiedniej do skali sprzedaży.
Według danych za 2024 r. sprzedaż internetową klientom biznesowym lub instytucjom publicznym prowadziło 12,82% polskich przedsiębiorstw2.
Porównanie platform e-commerce B2B – tabela i kryteria rankingu
Ranking obejmuje Comarch e-Sklep B2B, IdoSell B2B, AtomStore B2B, Sky-Shop B2B, Sana Commerce, Shopware B2B i Shopify Plus B2B. Porównujemy obsługę kontrahentów, model wdrożenia, koszty i integrację z ERP, czyli połączenie sklepu z systemem zarządzającym danymi firmy.
Kwoty w tabeli odnoszą się do różnych produktów, planów i usług. Nie tworzą jednego cennika wdrożenia B2B.
| Pozycja i platforma | Kwoty i stawki podane przez dostawcę | Pozostałe liczby podane przez dostawcę |
|---|---|---|
| 1Comarch e-Sklep B2B | „Zgodność z prawem”: 599 zł/mies.; zestawienia stawek transakcyjnych: 1,39% i 0,99% oraz 1,19% i 0,99% | – |
| 2IdoSell B2B | Plan z modułem B2B: 428 zł netto/mies. według cennika z sierpnia 2025 r. | – |
| 3AtomStore B2B | „Premium”: 1999 zł; abonament: 1 999 zł | 30 GB w parametrach oferty |
| 4Sky-Shop B2B | Plan „Dla wymagających”: 499 zł/mies. | 14 dni bezpłatnego korzystania ze wsparciem technicznym; VAT WDT 0% wskazany przy sprzedaży międzynarodowej |
| 6Shopware B2B | Rise: od 600 EUR/mies. bez VAT | – |
| 7Shopify Plus B2B | Plus: od 2300 USD/mies. przy umowie trzyletniej lub od 2500 USD/mies. przy umowie rocznej | Według deklaracji: „do 33%” więcej zamówień samoobsługowych i „do 36%” niższy całkowity koszt posiadania |
Dane w tabeli: 3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
Przy wyborze sprawdź ceny i rabaty przypisane kontrahentom, limity kupieckie, płatności odroczone oraz konta firmowe dla wielu użytkowników. Liczy się też sposób połączenia z ERP. Osobne kryteria to szybkie zamawianie, import CSV i sprzedaż B2B oraz B2C w jednym sklepie.
Opłata za sprzedaż na Allegro, stawka VAT WDT i wyniki klientów opisują różne rzeczy – nie mierzą tego samego kosztu ani funkcji. Shopify pozwala przypisać klientowi B2B termin „net 30”, czyli zapłatę w ciągu 30 dni od zamówienia13.
Werdykt: kolejność porządkuje 7 rozwiązań do porównania, ale nie wyłania platformy najlepszej dla wszystkich. O wyborze przesądzają obsługa kontrahentów, zgodność procesu zamówień z używanym ERP i całkowity koszt wdrożenia.
Comarch e-Sklep B2B

- Kwoty
- „Zgodność z prawem”: 599 zł/mies.; zestawienia stawek transakcyjnych: 1,39% i 0,99% oraz 1,19% i 0,99%
- Pozostałe liczby podane przez dostawcę
- –
W skrócie
- Przypisuje im wzrost zysku o 15–20% – to deklaracja producenta, nie wynik gwarantowany sklepowi B2B.
- Cennik zestawia stawki transakcyjne 1,39% i 0,99%, 1,19% i 0,99% oraz 1,09% i 0,99%.
- Podaje też opłatę 2 zł za każde 1000 zł wartości transakcji.

Comarch e-Sklep B2B warto rozważyć, gdy połączenie sklepu z ERP jest ważną częścią sprzedaży firmowej. Producent przedstawia go jako rozwiązanie zarówno do handlu detalicznego B2C, jak i firmowego B2B14.
Przed wyborem trzeba zestawić obsługę kontrahentów, wymianę danych z ERP i koszt całego projektu. Sama stawka z cennika nie wystarczy.
Comarch e-Sklep B2B: funkcje potwierdzone u producenta
Producent wskazuje Comarch e-Sklep B2B jako narzędzie do sprzedaży innym firmom14. W materiałach cennikowych opisuje też automatyczne przypomnienia e-mail o zakupach. Przypisuje im wzrost zysku o 15–20% – to deklaracja producenta, nie wynik gwarantowany sklepowi B2B3.
Comarch e-Sklep B2B: licencja lub abonament, integracja z ERP i wdrożenie
W przypadku Comarch e-Sklep B2B oddzielnie licz koszt sklepu, pozycje cennikowe i połączenie z ERP. Producent informuje o możliwości takiego połączenia, ale nie określa tym samym zakresu integracji w danym projekcie3.
Pozycja „Zgodność z prawem” kosztuje w cenniku 599 zł/mies. Nie jest to cena całego wdrożenia B2B3.
Cennik zestawia stawki transakcyjne 1,39% i 0,99%, 1,19% i 0,99% oraz 1,09% i 0,99%. Podaje też opłatę 2 zł za każde 1000 zł wartości transakcji3. Nie sumuj tych pozycji jako kosztu jednego zamówienia bez przypisania ich do usług i zasad rozliczenia.
Comarch e-Sklep B2B: dla jakiej firmy ma sens?
Comarch e-Sklep B2B pasuje do hurtowni, dystrybutora lub producenta przenoszącego zamówienia firmowe do internetu. W takim projekcie trzeba zaplanować przepływ danych między sklepem a ERP, ceny kontrahentów, limity kupieckie i płatności odroczone.
Werdykt: to kandydat dla firmy stawiającej na sprzedaż B2B powiązaną z ERP. Kwoty za osobne usługi nie zastąpią jednak kalkulacji wdrożenia.
IdoSell B2B
3,3/5- Kwoty
- Plan z modułem B2B: 428 zł netto/mies. według cennika z sierpnia 2025 r.
- Pozostałe liczby podane przez dostawcę
- –

IdoSell B2B może odpowiadać firmie, która chce prowadzić hurtownię w sklepie internetowym i oddzielić ją od sprzedaży detalicznej. Producent opisuje uruchomienie hurtowni B2B oraz funkcje dla klientów firmowych15. Wyraźna różnica między kanałami to odrębne ceny produktów w detalu i hurcie15.
Według cennika IdoSell z sierpnia 2025 r. najtańszy plan z modułem B2B kosztuje łącznie 428 zł netto miesięcznie4.
IdoSell B2B: funkcje potwierdzone u producenta
IdoSell B2B łączy kanał hurtowy z obsługą zamówień inspirowaną zakupami B2C. Producent wskazuje szybkie i wygodne składanie zamówień jako rozwiązanie przeniesione z detalu do sprzedaży firmowej15.
Dla hurtowni osobno oceń widoczność cen kontrahenta, kolejne kroki zakupu i zasady obsługi klientów biznesowych.
IdoSell B2B: licencja lub abonament, integracja z ERP i wdrożenie
Producent przedstawia IdoSell B2B jako rozwiązanie z różnymi wariantami wdrożenia. Uruchomienie nazywa szybkim, lecz w tym opisie nie podaje terminu realizacji15. Połączenie z ERP trzeba rozpisać dla używanego systemu: cen kontrahentów, stanów magazynowych i zamówień. Abonament sklepu oraz koszt integracji to osobne części budżetu.
IdoSell B2B: dla jakiej firmy ma sens?
IdoSell B2B pasuje do sprzedawcy obsługującego detal i hurt przy odrębnych cenach produktów. Jeśli firma udziela kredytu kupieckiego albo realizuje zamówienia przez ERP, potrzebuje zasad limitów, płatności odroczonych i wymiany danych.
Werdykt: rozdzielenie cen B2C i B2B jest mocną stroną tej opcji; dopasowanie zależy od procesu zamówień hurtowni. Lista integracji ERP IdoSell obejmuje siedem systemów, licząc Subiekt GT i Subiekt Nexo oddzielnie16.
AtomStore B2B
3,2/5
- Kwoty
- „Premium”: 1999 zł; abonament: 1 999 zł
- Pozostałe liczby podane przez dostawcę
- 30 GB w parametrach oferty
W skrócie
- Wspiera też pracę handlowców, choć odpowiednie funkcje wymagają modułów B2B lub wyższych planów.
- Producent opisuje również osobną aplikację dla partnerów handlowych.Najtańszy plan AtomStore B2B, START, kosztuje 999 zł netto miesięcznie; funkcje handlowca mogą być dodatkowo płatne.
- Parametry oferty obejmują też 15 GB i 2 h w godzinach 8:00–24:00; ich znaczenie zależy od konkretnego planu.

AtomStore B2B działa w modelu SaaS, czyli jako oprogramowanie udostępniane w usłudze. Jest przeznaczony dla firm rozwijających sprzedaż internetową, a producent oferuje wsparcie od strategii po wdrożenie i utrzymanie5.
Dla hurtowni znaczenie ma dostępność modułów B2B, integracji i limitów w wybranym planie.
AtomStore B2B: funkcje potwierdzone u producenta
AtomStore B2B pozwala ustawiać indywidualne cenniki i warunki handlowe, przygotowywać oferty oraz organizować zakupy. Wspiera też pracę handlowców, choć odpowiednie funkcje wymagają modułów B2B lub wyższych planów5. Aplikacja sprzedawcy służy do ofertowania, obsługi zamówień i pracy z przypisanymi kontrahentami. Producent opisuje również osobną aplikację dla partnerów handlowych5.
Najtańszy plan AtomStore B2B, START, kosztuje 999 zł netto miesięcznie; funkcje handlowca mogą być dodatkowo płatne5.
AtomStore B2B: licencja lub abonament, integracja z ERP i wdrożenie
AtomStore B2B sprzedaje plany abonamentowe, które można uzupełniać o moduły wraz ze wzrostem sprzedaży. W cenniku widnieje abonament 1 999 zł i osobna pozycja „Sprzedaż Allegro” za 1999 zł. Opłata za Allegro nie oznacza kosztu integracji z ERP5. Parametry oferty obejmują też 15 GB i 2 h w godzinach 8:00–24:00; ich znaczenie zależy od konkretnego planu5.
Producent wymienia gotowe połączenia z Comarch ERP XL, Comarch Optima, Subiektem, WF-Mag i KS-Apteka. Możliwa jest również integracja przez API, czyli interfejs wymiany danych między systemami5. Z ERP lub CRM można synchronizować dane klientów, limity kupieckie i zamówienia. Producent przewiduje także wdrożenia dostosowane do procesów firmy5. Lista gotowych połączeń AtomBridge obejmuje co najmniej siedem systemów, licząc Subiekt GT i Nexo oddzielnie17.
AtomStore B2B: dla jakiej firmy ma sens?
AtomStore B2B warto rozważyć w hurtowni lub u producenta potrzebującego cen kontrahentów, narzędzi dla handlowców i wymiany danych z ERP. Przy wyborze planu porównaj moduły B2B, limity abonamentu i prace wdrożeniowe.
Werdykt: ta opcja wymaga dobrania planu i modułów do procesu sprzedaży. Sam abonament nie rozstrzyga wyboru.
Sky-Shop B2B
4,4/5
- Kwoty
- Plan „Dla wymagających”: 499 zł/mies.
- Pozostałe liczby podane przez dostawcę
- 14 dni bezpłatnego korzystania ze wsparciem technicznym; VAT WDT 0% wskazany przy sprzedaży międzynarodowej
W skrócie
- Sky-Shop B2B oferuje funkcje firmowe w postaci modułu, który można testować bezpłatnie przez 7 dni.
- Cennik przewiduje pierwszą płatność za minimum 3 miesiące.
- W budżecie trzeba jednak uwzględnić i pakiet sklepu, i dodatek B2B.

Sky-Shop B2B pozwala uruchomić hurt przez moduł dodawany do sklepu Sky-Shop. Producent podaje, że moduł włącza się w panelu administracyjnym. Termin rozpoczęcia sprzedaży zależy od konfiguracji i integracji8.
W budżecie uwzględnij więc abonament sklepu i moduł, a w ocenie funkcji – obsługę kontrahentów oraz połączenie z ERP.
Sky-Shop B2B: funkcje potwierdzone u producenta
Sky-Shop B2B oferuje funkcje firmowe w postaci modułu, który można testować bezpłatnie przez 7 dni. Dalsze korzystanie z funkcji B2B wymaga wykupienia dodatku8. Producent wskazuje również 14 dni korzystania z platformy bez zobowiązań, z pełnymi funkcjami i wsparciem technicznym. To inny okres niż test modułu B2B8.
Sky-Shop B2B: licencja lub abonament, integracja z ERP i wdrożenie
Koszt Sky-Shop B2B obejmuje abonament za pakiet sklepu i opłatę za moduł B2B. Producent wymienia integracje z Subiektem, Comarch i Symfonią, ale zakres przesyłanych danych zależy od konfiguracji8. Czas uruchomienia hurtowni również zależy od ustawienia funkcji i połączeń; nie jest stały dla każdej firmy8.
Cennik przewiduje pierwszą płatność za minimum 3 miesiące. Przy rocznym abonamencie dla przenoszonego sklepu producent wskazuje ponadto 3 miesiące gratis7. Są to warunki rozliczenia i promocji, nie opis funkcji B2B.
Sky-Shop B2B: dla jakiej firmy ma sens?
Sky-Shop B2B może pasować do hurtowni, dystrybutora lub producenta uruchamiającego sprzedaż firma–firma przez moduł B2B. Producent podkreśla, że znaczenie ma model sprzedaży, a nie wyłącznie liczba transakcji8.
Werdykt: moduł można testować przez 7 dni. W budżecie trzeba jednak uwzględnić i pakiet sklepu, i dodatek B2B8.
Sana Commerce

Sana Commerce jest propozycją przede wszystkim dla producenta lub dystrybutora, który prowadzi sprzedaż B2B na podstawie danych z ERP. Chodzi o uzgodnione ceny, stany magazynowe i warunki kontraktowe. Producent wskazuje integracje z SAP oraz Microsoft Dynamics18.
W tym modelu ważniejszy od porównania abonamentów jest sposób użycia danych ERP podczas zakupów. Dokumentacja Sana Commerce Cloud wymienia gotowe połączenia z siedmioma systemami ERP z rodzin Microsoft Dynamics i SAP19.
Sana Commerce: funkcje potwierdzone u producenta
Sana Commerce obsługuje zamówienia standardowe i ponowne oraz zapytania ofertowe prowadzące do zakupu. Kupujący mogą korzystać z przypisanych katalogów, umów i limitów kredytowych. Producent wymienia także zamówienia dzielone oraz podgląd stanów magazynowych z ERP w czasie rzeczywistym18. W opisie KWB podaje, że 30% zamówień trafiło do kanału online, adopcja wzrosła o 5%, a oszczędność czasu wyniosła 3 dni tygodniowo. To wyniki jednego klienta, nie obietnica dla kolejnego wdrożenia18,20.
Sana Commerce: licencja lub abonament, integracja z ERP i wdrożenie
Po zalogowaniu kupującego Sana Commerce odczytuje z ERP jego ceny, rabaty i warunki kontraktowe18. Producent przeciwstawia ten sposób działania platformom przechowującym własną kopię danych, synchronizowaną z ERP nocą18.
Dlatego zakres projektu należy określić przez używany ERP, dane widoczne dla kupującego i sposób obsługi zamówień. Wyniki klientów nie są ceną licencji ani abonamentu.
Sana Commerce: dla jakiej firmy ma sens?
Sana Commerce może odpowiadać firmie z rozbudowanym katalogiem, negocjowanymi cenami i zapasami w wielu lokalizacjach. Takie potrzeby producent wskazuje w sprzedaży dla sektora wytwórczego18. W porównaniu z okresowym kopiowaniem danych różnicę stanowi odczyt warunków handlowych i zapasów z ERP w trakcie zakupów.
Werdykt: Sana warto rozważyć, jeśli ERP ma określać warunki każdego zamówienia B2B.
Shopware B2B
3,3/5
- Kwoty
- Rise: od 600 EUR/mies. bez VAT
- Pozostałe liczby podane przez dostawcę
- –
W skrócie
- Shopware B2B jest opcją dla firmy, która chce sprzedawać hurtowo i detalicznie na jednej platformie.
- Producent opisuje uruchomienie Rise w 2 krokach: założeniu konta i rejestracji sklepu, a potem zamówieniu planu.

Shopware B2B jest opcją dla firmy, która chce sprzedawać hurtowo i detalicznie na jednej platformie. Producent wskazuje możliwość połączenia kanałów B2B oraz B2C21.
Przy wyborze oceń uprawnienia osób zamawiających, integrację z ERP i sposób utrzymania sklepu.
Shopware B2B: funkcje potwierdzone u producenta
Shopware B2B umożliwia przeglądanie, zatwierdzanie i odrzucanie zamówień pracowników21. Przydaje się tam, gdzie zakup wymaga akceptacji uprawnionej osoby. Producent opisuje funkcje B2B jako konfigurowalne. Role użytkowników i reguły zatwierdzania trzeba więc dopasować do procesu zakupowego klienta firmowego21.
Shopware B2B: licencja lub abonament, integracja z ERP i wdrożenie
Przy Shopware B2B wybór planu i prace integracyjne to dwie osobne decyzje. Producent opisuje uruchomienie Rise w 2 krokach: założeniu konta i rejestracji sklepu, a potem zamówieniu planu21. Pomoc techniczna dostępna przez konto Shopware nie obejmuje klientów Community Edition21. W kosztorysie trzeba osobno ująć przesyłanie cen, stanów magazynowych i zamówień do używanego ERP.
Shopware Rise kosztuje od 600 EUR miesięcznie bez VAT; jest to cena początkowa podana przez producenta9.
Shopware B2B: dla jakiej firmy ma sens?
Shopware B2B pasuje do sprzedawcy łączącego hurt i detal, jeśli zakupy pracowników klienta wymagają zatwierdzenia. Zakres obsługi oraz wsparcia zależy jednak od modelu wdrożenia.
Werdykt: oceń proces zakupowy i koszt integracji z ERP, nie tylko cenę planu. Zatwierdzanie zamówień w komponentach B2B jest dostępne od planu Shopware Evolve, począwszy od wersji 6.5.8.022.
Shopify Plus B2B
4,3/5
- Kwoty
- Plus: od 2300 USD/mies. przy umowie trzyletniej lub od 2500 USD/mies. przy umowie rocznej
- Pozostałe liczby podane przez dostawcę
- Według deklaracji: „do 33%” więcej zamówień samoobsługowych i „do 36%” niższy całkowity koszt posiadania
W skrócie
- Przeprowadzono je od grudnia 2023 do stycznia 2024 w Ameryce Północnej.
- Przykładowa aplikacja SparkLayer B2B & Wholesale oferuje płatny plan Starter za 49 USD miesięcznie.

Shopify Plus B2B może pasować do firmy, która potrzebuje kont kontrahentów, reguł płatności i narzędzi dla handlowców. Producent opisuje obsługę wielu kupujących oraz lokalizacji z osobnymi uprawnieniami i warunkami płatności11.
Przed wyborem rozdziel funkcje dostępne bezpośrednio od tych, które wymagają aplikacji lub prac wdrożeniowych.
Shopify Plus B2B: funkcje potwierdzone u producenta
Shopify Plus B2B obsługuje ceny hurtowe z rabatami promocyjnymi oraz progi cenowe zależne od ilości produktów11. Kupującym w różnych lokalizacjach można przypisać odmienne uprawnienia, zwolnienia podatkowe i zasady zamawiania11. Producent podaje „do 33% więcej zamówień samoobsługowych”. Nie jest to wynik gwarantowany każdej firmie11.
Opcje płatności i dostawy można dopasować do firmowych zasad, w tym zaliczek i zamówień wymagających akceptacji11. Handlowiec może dostać dostęp administracyjny tylko do przypisanych klientów i zamawiać w ich imieniu11. Producent opisuje również zapisywanie kart klienta oraz płatność z rachunku bankowego z możliwością zachowania danych11.
Jednym z terminów płatności B2B w Shopify jest „net 30”: klient płaci w ciągu 30 dni od zamówienia13.
Shopify Plus B2B: licencja lub abonament, integracja z ERP i wdrożenie
Shopify Plus B2B udostępnia API B2B i zgodne aplikacje, które można wykorzystać przy integracji z ERP11. Producent wskazuje niestandardowe role kupujących i import zamówień z CSV jako przykłady funkcji realizowanych przez aplikacje zewnętrzne lub tworzone na zamówienie. Nie należy zakładać, że są częścią każdego wdrożenia11.
Deklaracja „do 36% niższego całkowitego kosztu posiadania” pochodzi z badania zleconego przez Shopify. Przeprowadzono je od grudnia 2023 do stycznia 2024 w Ameryce Północnej11. Całkowity koszt posiadania obejmuje więcej niż opłatę za plan; w polskim projekcie trzeba doliczyć aplikacje i integrację.
Producent informuje też o uznaniu Shopify za lidera w zestawieniu Forrester Wave dotyczącym rozwiązań B2B z 2024 roku. To wyróżnienie nie określa kosztu ani zakresu wdrożenia11.
Shopify Plus B2B: dla jakiej firmy ma sens?
Shopify Plus B2B pasuje do sprzedawcy obsługującego wielu kupujących, lokalizacje i handlowców. Pozwala zaplanować reguły zakupowe zależne od kontrahenta, lecz koszt aplikacji oraz integracji z ERP wymaga osobnego ujęcia.
Werdykt: decyzję oprzyj na wymaganym procesie zakupowym i jego koszcie, nie na wyniku przywołanego badania. Przykładowa aplikacja SparkLayer B2B & Wholesale oferuje płatny plan Starter za 49 USD miesięcznie23.
Metodologia i ograniczenia porównania
Ranking platform e-commerce B2B powstał na podstawie publicznych stron i cenników producentów, bez testów własnych14. Kolejność 7 pozycji porządkuje porównanie. Nie jest punktacją ani dowodem, że pierwsza platforma sprawdzi się w każdej firmie.
- Funkcje B2B: porównujemy ceny kontrahentów, limity kupieckie, płatności odroczone i uprawnienia na kontach firmowych. Shopify udostępnia na przykład termin „net 30”13.
- Integracja z ERP: liczy się sposób wymiany cen, stanów, danych klientów i zamówień. Dokumentacja Sana wymienia połączenia z siedmioma systemami ERP19.
- Model wdrożenia: oddzielamy funkcje platformy od dodatkowych modułów i prac nad procesem zakupowym. Test modułu Sky-Shop B2B trwa 7 dni8.
- Koszt i skala: abonament, dodatki i integrację trzeba zestawić z potrzebami hurtowni. Plan AtomStore START kosztuje 999 zł netto miesięcznie5.
Własną sprzedaż hurtową firma prowadzi na platformie B2B. Hurtownia dropshippingowa dostarcza asortyment, a platforma zakupowa organizuje zakupy po stronie nabywcy. To różne rozwiązania. Również ceny osobnych planów i usług nie składają się automatycznie na porównywalny koszt wdrożenia.
Wybór platformy powinien wynikać z procesu sprzedaży i zakresu połączenia z ERP. Miejsce w rankingu jest tylko punktem wyjścia.
Jakie funkcje B2B są niezbędne na start sprzedaży hurtowej online?
Platforma e-commerce B2B powinna obsługiwać logowanie kontrahentów, indywidualne ceny, limity kupieckie i szybkie ponawianie zamówień. Te funkcjonalności wynikają z warunków przypisanych do kupującej firmy, a nie tylko z wielkości katalogu. Według prognozy na koniec 2025 roku niemal 80% transakcji B2B miało odbywać się online24.
- Logowanie kontrahentów: kupująca firma widzi właściwe dla siebie ceny i warunki.
- Indywidualne ceny i rabaty: sklep pokazuje uzgodnione stawki zamiast jednego cennika dla wszystkich.
- Limity kupieckie i płatności odroczone: firma kontroluje zakupy na kredyt kupiecki, spłacany po ustalonym terminie.
- Minimalne zamówienia: reguły określają wymaganą ilość lub wartość produktów.
- Dokumenty i historia zamówień: kontrahent ma dostęp do wcześniejszych zakupów i dokumentów transakcji.
- Szybkie zamawianie po indeksach: kupujący wyszukuje produkt po kodzie i dodaje go do koszyka bez przeglądania katalogu.
Zakres funkcji zależy od wariantu platformy. Comarch e-Sklep z indywidualnymi warunkami handlowymi obejmuje ofertowanie, ceny netto, import koszyków z CSV, kontrolę limitów kredytowych i konfigurator produktów. Abonament tego wariantu wynosi 899 zł/mies.3
Cennik zawiera też odrębne pozycje: 50 zł/mies., 420 zł za instalację, 1,09% za transakcję i 2 zł za każde 1000 zł wartości transakcji. Nie należy ich wszystkich automatycznie doliczać do tego wariantu3. Producent przypisuje automatycznym przypomnieniom e-mail wzrost zysku o 15–20%. To deklaracja dotycząca funkcji, a nie warunek uruchomienia hurtu3.
Przy dużym katalogu i pracy przedstawicieli handlowych przydają się dodatkowe funkcje. AtomStore B2B oferuje panel do ofertowania, obsługi zamówień i śledzenia aktywności przypisanych kontrahentów. Handlowiec może otrzymać powiadomienie o porzuconym koszyku hurtowym lub zainteresowaniu nową kategorią5,25.
Wyszukiwarka uwzględnia numery katalogowe, kody EAN, parametry techniczne i producentów. Reguły B2B mogą obejmować minima logistyczne, opakowania zbiorcze oraz sprzedaż według wagi lub długości25. W modelu dealerskim ofertownik B2B2C pozwala dodać własną marżę i usługi do oferty dla klienta końcowego5.
Funkcje warto oceniać razem z limitami planów. W AtomStore B2B:
- Wariant za 999 zł miesięcznie oferuje 15 GB przestrzeni dyskowej.
- Plan za 1999 zł miesięcznie ma limit GMV, czyli wartości sprzedaży brutto, wynoszący 4 000 000 zł za ostatnie 12 miesięcy5.
- Wariant za 2899 zł miesięcznie przewiduje GMV 8 000 000 zł za ostatnie 12 miesięcy i transfer 500 GB/mies.
- Plan za 4599 zł miesięcznie ma 100 GB przestrzeni dyskowej5.
Ceny płatnych planów Shopware zależą między innymi od GMV i indywidualnych czynników. W opisanym wariancie Evolve z komponentami B2B czas reakcji serwisu wynosi 4 godz., a próg przeglądu wykorzystania w bezpłatnej fazie wprowadzającej to 10 000 żądań na klienta w miesiącu kalendarzowym9. Shopware deklaruje dążenie do co najmniej 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia przy zmianie lub zakończeniu subskrypcji6,9.
Wyniki wdrożeń pokazują możliwości samoobsługi, ale nie gwarantują rezultatu nowemu sklepowi. U klienta PALFINGER korzystanie z kanału Sana Commerce osiągnęło 80%, a KWB przeniósł online 30% zamówień18. W kalkulacji sprzedaży B2B na Shoperze osobno wskazano abonament, płatne dodatki B2B, prowizje od płatności i zmianę ceny po roku26.
Na start liczą się warunki kontrahenta i sprawne zamawianie. Funkcje dla handlowców oraz limity planów dobierz do skali firmy.
Jak zaplanować integrację platformy B2B z systemem ERP?
Integrację platformy B2B z ERP zacznij od wskazania danych, systemów źródłowych i częstotliwości aktualizacji. Ustal też, kto odpowiada za błędy synchronizacji. Wybór między SaaS, open source – oprogramowaniem z dostępnym kodem źródłowym – i rozwiązaniem dedykowanym zależy od sprzedaży, skali oraz planów firmy27,28. Przykładem gotowego rozwiązania B2B w modelu SaaS jest ONe28.
- Rozpisz proces zamówienia. Określ, gdzie powstaje cena kontrahenta, kto zatwierdza zakup i kiedy zamówienie trafia do ERP. W Shopify B2B handlowiec może obsługiwać wyłącznie przypisanych klientów i zamawiać w ich imieniu11.
- Przypisz system źródłowy każdej danej. Rozdziel produkty, ceny, stany, należności, zamówienia i dokumenty. Ustal, który system rozstrzyga rozbieżności. Shopware opisuje sprzedaż B2B i B2C na jednej platformie oraz centralne zarządzanie zamówieniami, zapasami i danymi klientów21.
- Ustal sposób połączenia. Dla każdej kategorii danych wybierz gotowy konektor, integrację przez partnera albo własny interfejs. Zapisz częstotliwość aktualizacji i sposób ponowienia przesyłania po błędzie.
- Sprawdź dostęp i bezpieczeństwo. Przypisz administratorom i handlowcom uprawnienia zgodne z rolami; ustal miejsce przechowywania danych. W przytoczonych danych 24% organizacji miało ograniczoną lub zerową wiedzę o lokalizacji swoich danych, a 14% firm doświadczyło naruszenia danych w ostatnim roku24.
- Dobierz plan do obciążenia. Zestaw sprzedaż, transfer, miejsce na dysku, liczbę kont administratorów i czas reakcji serwisu z potrzebami sklepu. Limity planu mogą ograniczać działanie sklepu nawet przy sprawnej integracji z ERP.
| Dane do synchronizacji | Co ustalić dla konektora lub integracji przez partnera | Częstotliwość i odpowiedzialność |
|---|---|---|
| Kartoteki produktów | Źródło indeksów, opisów i jednostek miary | Moment aktualizacji katalogu; właściciel danych produktowych |
| Ceny | Źródło cenników kontrahentów, rabatów i warunków handlowych | Moment przeliczenia ceny; właściciel polityki cenowej |
| Stany magazynowe | Magazyny uwzględniane przy ustalaniu dostępności | Częstotliwość aktualizacji; odpowiedzialny za zapasy |
| Należności | Źródło salda i limitu kupieckiego | Moment kontroli przed zamówieniem; dział finansowy |
| Zamówienia | Kierunek przesyłania i mapowanie statusów | Moment przekazania do realizacji; obsługa sprzedaży |
| Dokumenty | System wystawiający dokument i zasady udostępniania | Moment publikacji; dział księgowości |
Limity planu uwzględnij w projekcie integracji jako warunki codziennej pracy sklepu. AtomStore B2B za 999 zł miesięcznie przewiduje GMV do 1 000 000 zł za ostatnie 12 miesięcy i transfer 150 GB/mies. Wariant za 1999 zł miesięcznie ma 30 GB przestrzeni dyskowej, a ten za 2899 zł miesięcznie – 50 GB5. Plan za 4599 zł miesięcznie obejmuje GMV do 24 000 000 zł za ostatnie 12 miesięcy i transfer 1000 GB/mies.5 W opisanym wariancie Shopware Beyond czas reakcji serwisu wynosi 1 godz. Producent wskazuje 31 lipca 2026 r. jako termin wykupienia Intelligence+ uprawniający do opisanego nielimitowanego użycia6,9.
Uprawnienia i opłaty również przypisz do właściwych pozycji cennika. Wariant Comarch e-Sklep za 150 zł miesięcznie obejmuje 4 podstawowe konta administratora3. Cennik podaje ponadto 55 zł/mies., 139 zł/rok oraz stawki 1,39% i 0,99% za transakcję. Przytoczone dane nie przypisują ich do konkretnych usług lub warunków, więc nie są automatycznie kosztem integracji ERP3.
Wyniki innych firm mogą pomóc ustalić cel, lecz nie są obietnicą rezultatu. Shopify deklaruje do 33% więcej zamówień samoobsługowych oraz do 36% niższy całkowity koszt posiadania11. Według przytoczonych danych około 67% firm e-commerce B2B stosuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do wspierania wzrostu. Przed dodaniem takich funkcji trzeba ocenić jakość i dostępność danych z ERP24. Efektem planowania powinna być mapa przepływu danych: ze wskazanym właścicielem informacji, regułą aktualizacji i kosztem wdrożenia.
Jak policzyć koszt wdrożenia platformy B2B?
Koszt wdrożenia platformy B2B to suma opłat za oprogramowanie, uruchomienie i utrzymanie liczona dla tego samego okresu. W modelu SaaS firma płaci abonament, a dostawca utrzymuje infrastrukturę i aktualizacje. Przy open source oprogramowanie może być bezpłatne, lecz użytkownik ponosi koszty uruchomienia i utrzymania9,28.
Oddziel opłatę za sklep od kosztu funkcji hurtowych, integracji z ERP i obsługi zamówień.
- Wybierz model i plan. Zapisz opłatę licencyjną lub abonament oraz objęte nią usługi. Abonament AtomStore B2B zawiera hosting, aktualizacje i wsparcie techniczne; platforma przewiduje integracje z ERP oraz WMS5. Cognize opisuje podstawową wersję platformy ze stałą opłatą licencyjną niezależną od obrotu i bezterminową gwarancją29.
- Wyceń integrację z ERP. Osobno ujmij produkty, ceny kontrahentów, stany magazynowe, należności i zamówienia. Koszt zależy od zakresu przesyłania danych, nie tylko od opłaty za platformę.
- Wyceń migrację danych. Policz przeniesienie produktów, kont firmowych, cenników i historii zamówień. Uwzględnij też uporządkowanie danych przed uruchomieniem.
- Wyceń szkolenie handlowców. Uwzględnij naukę obsługi ofert, przypisanych kontrahentów i zamówień składanych w imieniu klientów.
- Dodaj utrzymanie i opłaty zależne od użycia. Policz wsparcie, hosting, dodatki, prowizje, limity planu i możliwe przestoje. Wśród kosztów sklepu B2B na WooCommerce wymieniono licencje wtyczek, hosting, opiekę techniczną, integrację z ERP oraz przestoje26.
Abonament porównuj z zakresem konkretnego planu, nie z ceną gotowej hurtowni. Podane ceny netto AtomStore B2B to 999 zł/mies., 1999 zł/mies., 2899 zł/mies. i 4599 zł/mies. Wariant za 1999 zł/mies. ma limit transferu 300 GB/mies.5 W opisanych wariantach Comarch e-Sklep abonamenty wynoszą 150 zł/mies. i 599 zł/mies. Cennik zawiera też osobne stawki 1,19% oraz 0,5% za transakcję; ich przypisanie do abonamentów zależy od właściwych warunków3.
| Pozycja kalkulacji | Kwota lub parametr z przytoczonych danych | Jak ująć w budżecie |
|---|---|---|
| Abonament AtomStore B2B | 999–4599 zł netto/mies. | Powtarzalna opłata za wybrany wariant |
| Abonament Comarch e-Sklep | 150 zł/mies. lub 599 zł/mies. | Powtarzalna opłata zależna od wariantu |
| Stawki transakcyjne Comarch e-Sklep | 1,19% oraz 0,5% za transakcję | Koszt zależny od transakcji i właściwych warunków rozliczenia |
| Shopware Nexus | Planowana stawka beta: 10 EUR za 1000 wykonań ponad miesięczny przydział | Opłata zależna od wykorzystania usługi |
Dane w tabeli: 3,5,9
Shopware Community Edition to bezpłatna wersja open source, ale użytkownik płaci za jej uruchomienie i utrzymanie9. W opisanym wariancie Shopware Rise serwis reaguje w ciągu 8 godz. Dla uprawnionych subskrypcji Intelligence+ ostatnim wskazanym miesiącem nielimitowanego użycia jest wrzesień 2026 r.9
Warunki wsparcia i korzystania z usług uwzględnij w budżecie obok ceny oprogramowania.
Zakres projektu może różnić się bardziej niż abonament. Satisfly wskazuje orientacyjnie od kilkuset złotych miesięcznie za sklep B2B do kilku milionów złotych za rozbudowane wdrożenie. Podaje też 13 lat doświadczenia we wdrażaniu zaawansowanych platform B2B1. WooCommerce B2B opisano jako rozszerzenie istniejącego sklepu B2C o obsługę firm, a nie rozwiązanie do zaawansowanego hurtu. CS-Cart B2B & B2C oferuje panel administracyjny, edytory motywów i układów oraz obsługę wielu języków, walut, płatności i metod wysyłki30. Platforma handlowa B2B Questy ma 30-dniowy bezpłatny okres próbny; test nie zastępuje wyceny migracji i integracji31.
Oszczędność czasu traktuj jako możliwy efekt, nie rabat od ceny wdrożenia. Sana Commerce podaje 21,1 godz./mies. u Attach2 i 3 dni/tydz. u KWB18.
Gotowa kalkulacja powinna osobno pokazywać koszty jednorazowe, powtarzalne i zależne od użycia – dla tego samego zakresu wdrożenia.
Źródła
- ↑Co to jest platforma B2B? Jaka jest najlepsza platforma B2B? – ranking | Satisfly https://satisfly.co/pl/blog/najlepsza-platforma-b2b/
- ↑Statista – B2B/B2G e-commerce enterprises in Poland https://www.statista.com/statistics/669803/share-of-enterprises-that-made-b2b-and-b2g-e-commerce-sales-via-a-website-poland/
- ↑Cennik – Comarch e-Sklep – Twój automatyczny sprzedawca 24h/dobę https://www.comarchesklep.pl/cennik/
- ↑IdoSell – Cennik usługi od 1 sierpnia 2025 r https://www.idosell.com/panel/file-gate.php?ext=.pdf&id=628526&lang=pl
- ↑Cennik B2B – AtomStore https://www.atomstore.pl/cennik-b2b/
- ↑AtomStore, cennik B2B obowiązujący od 1 września 2026 r https://www.atomstore.pl/wp-content/uploads/2026/08/AtomStoreB2B-9.2026.pdf
- ↑Sklep internetowy na abonament SaaS – Cennik – Sky Shop https://sky-shop.pl/cennik_sklepu/
- ↑Hurtownia B2B – Automatyzuj sprzedaż hurtową online | Sky-Shop.pl https://sky-shop.pl/hurtownia-b2b/
- ↑Plans & Pricing | Shopware https://www.shopware.com/en/pricing/
- ↑Shopify – Plus pricing https://www.shopify.com/plus/pricing
- ↑B2B Commerce Platform – Shopify https://www.shopify.com/plus/solutions/b2b-ecommerce
- ↑Shopify, B2B Digital Transformation Ecommerce: Roadmap and Examples (2026) https://www.shopify.com/enterprise/blog/b2b-digital-transformation-ecommerce
- ↑Shopify Help Center – Setting up payment terms in B2B https://help.shopify.com/en/manual/b2b/checkout-and-orders/payment-terms
- ↑Comarch e-Sklep B2B – Comarch e-Sklep – Twój automatyczny sprzedawca 24h/dobę https://www.comarchesklep.pl/rozwiazanie/comarch-e-sklep-b2b/
- ↑Hurtownie internetowe B2B w sklepie internetowym – IdoSell https://www.idosell.com/pl/sprzedaz-hurtowa-b2b/
- ↑IdoSell – Integracja z systemami ERP https://www.idosell.com/pl/integracje/systemy-erp/
- ↑AtomStore – AtomBridge https://www.atomstore.pl/atombridge/
- ↑B2B Commerce Platform for Manufacturers | Sana Commerce https://www.sana-commerce.com/
- ↑Sana Commerce – ERP Connection https://support.sana-commerce.com/Content/Sana-User-Guide/System/ERP-Connection.htm
- ↑Sana Commerce, opis wdrożenia KWB oraz materiały o funkcjach platformy https://www.sana-commerce.com/customers/kwb/
- ↑Rethinking B2B – customized solutions for Individual needs | Shopware https://www.shopware.com/en/solutions/b2b/
- ↑Shopware Documentation – B2B Components https://docs.shopware.com/en/shopware-6-en/commercial-features/b2b-components
- ↑Shopify App Store – SparkLayer B2B & Wholesale https://apps.shopify.com/sparklayer
- ↑Najlepsze platformy e-commerce B2B – 15 rozwiązań dla firm – Shopify Polska https://www.shopify.com/pl/blog/platformy-e-commerce-b2b
- ↑Hybrydowy e-Commerce B2B+B2C – AtomStore https://www.atomstore.pl/hybrydowy-e-commerce-b2bb2c/
- ↑Przewodnik B2B – Selldi | Artykuły o automatyzacji sprzedaży hurtowej https://selldi.pl/przewodnik
- ↑Jak wybrać platformę e-commerce B2B? Ranking platform e-commerce B2B https://e-handelwpraktyce.pl/artykuly/jak-wybrac-platforme-e-commerce-b2b-lista-rozwiazan-dla-e-commerce-b2b
- ↑Najlepsza platforma B2B w 2026 – porównanie systemów | Univio https://www.univio.com/pl/blog/jaka-jest-najlepsza-platforma-b2b/
- ↑Najlepsze platformy B2B w 2025 roku – praktyczne porady – Cognize https://www.cognize.pl/blog/najlepsze-platformy-b2b-w-2025-roku-praktyczne-porady/
- ↑🥇 5 platform B2B e-commerce godnych polecenia – Marketing w sieci – blog o marketingu internetowym! https://marketingwsieci.pl/5-platform-b2b-e-commerce-godnych-polecenia/
- ↑Platforma B2B – wszystko, co musisz wiedzieć! | Questy https://questy.pl/czym-jest-platforma-b2b
Jesteś producentem albo widzisz nieaktualną informację? Zgłoś poprawkę — odpowiadamy w ciągu 7 dni roboczych.